Akademia eCommerce, czyli jak wygląda staż w Silky Coders? - Blog - Silky Coders

Akademia eCommerce, czyli jak wygląda staż w Silky Coders?

Jak rozpocząć karierę w jakiejś branży? Na przykład od stażu! A w przypadku branży IT – najlepiej od stażu w… Silky Coders! Jednym z naszych programów stażowych jest Akademia eCommerce, o której nieco więcej w tym wpisie opowiemy Wam my, a także jej uczestnicy.

Akademia eCommerce ma na celu przygotowanie junior PHP developerówi junior frontend developerów do naszych zespołów obszarowych. To staż, ale dość nietypowy, bo uczestnicy pracują nad własnym produktem – rozwijają naszą wewnętrzną aplikację, przechodząc pełen cykl życia oprogramowania. Sami projektują rozwiązania, zbierają wymagania, a później monitorują produkcję. Będą też mogli sprawdzić się w roli scrum mastera. Z każdym z uczestników stażu wypracowujemy jego osobisty plan rozwoju i przypisujemy mentora.

A co po stażu? Akademia eCommerce trwa maksymalnie 2×3 miesiące. Jeśli stażysta osiągnie oczekiwane cele i zrealizuje wyznaczone zadania, może dołączyć do zespołu naszych Codersów. Na jego miejsce rekrutujemy wówczas kolejnego pasjonata IT.

O tym, jak w praktyce wygląda staż w ramach Akademii eCommerce Silky Coders, moglibyśmy Wam opowiadać długo. Stwierdziliśmy jednak, że najlepiej, jeśli swoimi wrażeniami podzielą się nasi stażyści☺

Filip Warpechowski: Zgłosiłem się na staż w Silky Coders, bo chciałem zacząć coś robić zawodowo już tak bardziej na poważnie. Przyznaję, że trochę się bałem wysłać zgłoszenie, bo to pierwsza taka praca – ale spróbowałem, jestem tu i bardzo mi się podoba. Co najbardziej? To, że się szkolę, cały czas dowiaduję się nowych rzeczy i że działamy w bardzo swobodnej atmosferze, wszyscy mówią do siebie na „Ty”, a jeśli o coś zapytam, to zawsze dostanę wsparcie. To wszystko bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło – podobnie jak ilość sprzętu,który dostałem do pracy na stażu (miałem problem z zabraniem się do pociągu, bo działam zdalnie – z Olsztyna 😉 ). Staż jeszcze trwa, ale już czuję, że sporo się nauczyłem. Mogę więc śmiało powiedzieć, że jeśli ktoś się kiedyś będzie zastanawiał, czy warto się tu zgłosić na staż, to: TAK, warto. W Silky Coders na stażu jest super, bo są świetni ludzie i zdobywa się doświadczenie, które jest później bardzo potrzebne.

Maciej Gdula: Dlaczego zgłosiłem się na staż? Pewnie jak większość osób – chciałem rozpocząć pracę w IT. A wybrałem Silky Coders, bo postanowiłem sobie postawić wyzwanie i zmierzyć się z czymś większym. Najbardziej na stażu podoba mi się to, że pracujemy na projektach, które będą realnie wykorzystywane. Mamy przy tym wsparcie osób, które mają już doświadczenie. Rozszerzyłem swoją wiedzę w porównaniu z tym, czego się nauczyłem na studiach, widzę, że cały czas się rozwijam. Podoba mi się też otwartość ludzi tutaj – inni pracownicy są bardzo mili, pozytywnie mnie to zaskoczyło, bo nie spodziewałem się, że będą tak podchodzić do nas – osób, które dopiero zaczynają. Na początku było oczywiście trochę strachu i obaw, jak to będzie wyglądać, czy sobie poradzę itp. Wiadomo, początki są trudne, ale z biegiem czasu zaczyna wszystko wychodzić.

Łukasz Kumor: Zdecydowałem zgłosić się na staż, bo chciałem podszkolić swoje umiejętności. Wcześniej robiłem dużo swoich projektów, ale do tej pory nie pracowałem jako programista, w taki usystematyzowany sposób. O Silky Coders słyszałem już wcześniej i spodobało mi się, gdy dowiedziałem się, że na stażu pracuje się tu nad konkretnym projektem. I faktycznie tak jest – mamy swoje cele, zadania, jesteśmy wdrożeni w scrum i w nim pracujemy, możemy dołożyć coś od siebie. Podoba mi się, że jak mamy z czymś problem, to dostajemy od naszych mentorów wędkę, a nie rybę i to, jaka kultura pracy tu panuje –jest swobodnie, wszyscy są ze sobą na „Ty”, do każdego można napisać i dostać wsparcie. Dzięki temu wszystkiemu szybko się wdrożyłem i poczułem się tu dobrze. Najważniejsza rzecz, jakiej się podczas tego stażu nauczyłem, to chyba działanie w grupie nad kodem i organizacja pracy oraz zrozumienie tego, jakie to jest ważne. Gdyby ktoś zastanawiał się nad tym, czy zgłosić się do Silky Coders na staż, to zapytałbym go, czy faktycznie lubi kodować, tak z pasji. Jeśli tak, to zapraszam 🙂

Szymon Zabrocki: Wysłałem zgłoszenie na staż, bo chciałem zacząć pracować, ale nie miałem doświadczenia, więc potraktowałem to jako szansę na jego zdobycie. Wcześniej robiłem tylko samodzielne projekty. Teraz pracujemy w grupie, więc to dla mnie duża różnica, bo trzeba się podzielić zadaniami, a do tego ktoś tę naszą pracę sprawdza. To już nie jest zadanie na ocenę, tylko realny projekt. Fajnie, że mamy nasz zespół, wszyscy uczymy się od początku, mamy pełną kontrolę nad naszym projektem, ale też wsparcie, a do tego korzystamy z profesjonalnych narzędzi.

Opiekunem naszego programu stażowego jest obecnie Piotr Kosiński–Enterpirse Architect.

To dopiero początki Akademii eCommerce, a już do naszych stażystów dołączają kolejni! Jeśli też chcielibyście postawić swoje pierwsze zawodowe kroki w Silky Coders, śledźcie nasze social media i bloga – będziemy informować także o innych programach stażowych i rekrutacji do nich ☺